Czy liczna grupa byłych działaczy PZPR w polickiej Radzie Miejskiej (głównie w „barwach” GRYF-a) będzie w stanie zastopować wykonanie ustawy o zakazie propagowania komunizmu? Pierwszą próbę odkłamywania historii podejmuje przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Policach radny Mariusz Różycki, który złożył wniosek do rządzącej Wspólnoty Samorządowej GRYF XXI o zmianę nazwy jednej z ulic na terenie Trzeszczyna. Zacznijmy jednak od początku …

Dokładnie 1 lipca 2016 roku nabrała mocy ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego (na przykład poprzez nazwy ulic). Za propagujące komunizm ustawodawca uznał między innymi nazwy odwołujące się do osób symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. A teraz konkret …

Kto jest przedmiotem „starań” radnego Mariusza Różyckiego? To Michał Rola-Żymierski (właściwie Łyżwiński), czyli Polski generał, aktywny działacz komunistyczny i wieloletni współpracownik wywiadu sowieckiego. Używał pseudonimu "Rola", który z czasem stał się integralnym członem jego nazwiska.

Przypomnijmy … Michał Rola-Żymierski z woli Józefa Stalina, w maju 1945 roku, został ogłoszony "Marszałkiem Polski". W latach 1949-1952 był członkiem Rady Państwa aktywnie zaangażowanym w budowę systemu totalitarnego i rozbijanie niepodległościowego oporu. Za jego zgodą część aresztowanych żołnierzy AK wywożono do obozów koncentracyjnych w głębi ZSRR. Stał na czele Państwowej Komisji Bezpieczeństwa, zorganizowanej w celu koordynowania akcji zwalczania podziemia niepodległościowego.

W latach 70. i 80. oficjalna propaganda przedstawiała go jako wybitnego męża stanu, stawiając za wzór patriotyzmu. Jego życiorys poddano manipulacjom historycznym i przemilczeniom faktów niewygodnych i kompromitujących. W oficjalnych biografiach przede wszystkim całkowicie pomijano jego wieloletnią współpracę z wywiadem sowieckim.

Co dalej? Czy dojdzie do zmiany nazwy jego ulicy w Trzeszczynie?

Wykonanie ustawy zablokować mogą byli funkcjonariusze Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, którzy zasiadają obecnie (głównie w „barwach” GRYF-a) w polickiej Radzie Miejskiej. Wśród w/w „towarzyszy” jest (UWAGA!) także członek „elitarnego” oddziału polityczno-obronnego PZPR zwalczającego opozycję na początku i w połowie lat 80-tych ubiegłego stulecia. Pytanie: czy przekona on swoich „zielonych” kolegów do zachowania obecnej nazwy ulicy w Trzeszczynie, czy też może odda to głosowanie „walkowerem”? Czas pokaże …

Adam Wosik