Narodowe Święto Niepodległości, to doskonały moment do tego, aby „uwolnić” skrywaną od wielu lat wiedzę na temat nieznanych kart polickiej historii. Stało się! Pilotażowe egzemplarze książki „POLICE – HISTORIA NIEZNANA” trafiły „pod strzechę” i lada dzień trafią także do rąk zainteresowanych przeszłością naszego miasta. Prawie dwieście stron opisujących nigdy nie publikowane wydarzenia z lat 1945-1990 stanowi w większości "białe kruki" powojennej historii Polic. I tylko Polic ...  

ZAMKNĄĆ ZA SOBĄ DRZWI …

 … czyli zrobić coś, po czym życie nie będzie już takie samo, jakim było do tej pory. Ta książka kończy pewien etap w moim życiu. Poświęciłem jej dwa lata i wiem, że było warto. Treści w niej zawarte w większości stanowią „białe kruki” polickiej historii. 

Na czym polega ich unikatowość? Na tym, że nikt przede mną nie przeglądał wielu zasobów ukrytych czy to w Archiwum Państwowym czy też w Instytucie Pamięci Narodowej. Tym samym nie miał możliwości udostępnienia ich zawartości opinii publicznej. 

Co jeszcze jest ważne? Ta zawartość bywała często trudna do odczytania i dlatego wiele treści w „historii nieznanej” opisanych może zawierać drobne błędy. Za te literówkowe „wpadki”, często ode mnie niezależne, oczywiście przepraszam. 

Jestem przekonany, że wykonana przeze praca, wcześniej czy też później zaowocuje. Wiedza tutaj zawarta powinna (w końcu!) wyzwolić w mieszkańcach miasta Police dyskusję na temat jego powojennej przeszłości. Oby jak najszybciej … 

Adam Wosik