Historia powstania Oddziałów Polityczno-Obronnych PZPR sięga 30 września 1981 roku. Tego dnia Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Szczecinie, towarzysz Stefan Rogalski, przesyła do struktur lokalnych wytyczne dotyczące „zasad prowadzenia działalności politycznej w jednostkach przewidzianych do militaryzacji”. Jednym z elementów w/w wytycznych było powołanie „aparatu polityczno-propagandowego”, w skład którego mieli wchodzić główni aktywiści organizacji partyjnych, cieszący się autorytetem i zaufaniem ...
Rekrutacja członków do Oddziałów Polityczno-Obronnych odbywała się na zasadach indywidualnych. Uwarunkowana była spełnieniem przez kandydata licznych kryteriów, wymogów ideowo-politycznych i moralnych oraz uzyskaniem rekomendacji organizacji lub instancji PZPR. Warunkiem przyjęcia do OPO PZPR było złożenie przyrzeczenia na piśmie, w treści którego kandydat zobowiązał się m.in. …
„ ... aktywnie uczestniczyć w zwalczaniu wszelkich działań wrogich Polsce Ludowej, socjalizmowi i partii marksistowsko-leninowskiej, naruszających ład i porządek oraz przeciwdziałać dywersji i sabotażowi”.
Członek Oddziału Polityczno-Obronnego PZPR otrzymywał legitymację ORMO – z wpisem przynależności do OPO PZPR. Stanowiło to prawną ochronę i zabezpieczenie członka OPO PZPR w czasie pełnienia przez niego służby. Legitymacja ta nadawała także uprawnienia członka Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. Jednym z celów planowanych działań było
„rozpoznanie nastrojów, opinii, zachowań środowisk społecznych w zakładach pracy, miejscu zamieszkania i miejscach publicznych” (głównie podczas oficjalnej wizyty w Polsce Papieża Jana Pawła II) oraz „zwalczanie działań propagandowych organizowanych przez przeciwników politycznych”.
Zakrojone na bardzo szeroką skalę działania centralne i wojewódzkie nie mogły ominąć także Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR. Na mocy polecenia z „centrali” również i w Policach powstał ODDZIAŁ oraz DRUŻYNY POLITYCZNO-OBRONNE. Powołał je do życia (w dniu 6 czerwca 1983 roku) I Sekretarz Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR tow. Wacław Laszenko.
... więcej informacji w książce: "POLICE - HISTORIA NIEZNANA"
tekst: Adam Wosik / Archiwum Państwowe w Szczecinie